Turmalin - efektowny kamień szlachetny?>

Kamień turmalin występuje w naturze w szerokiej gamie kolorów. Każdy kolor ma nawet swoją nazwę. Jednak jak większość minerałów szlachetnych występuje na rynku w dwóch postaciach - transparentnej jubilerskiej jakości i nieprzejrzystej czy półprzejrzystej, a więc gorszej jakości.


Turmalin - krótka charakterystyka

Turmalin to kamień, który cechuje się twardością około 7 w skali Mohsa. Jego skład chemiczny jest dość różnorodny. Bazowo jest borokrzemianem różnych pierwiastków. W Europie popularny stał się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Surowe turmaliny są wąskie i długie, po potarciu zyskują ładunek elektryczny jak bursztyny. W jubilerstwie wykorzystywane są jedynie okazy o doskonałej przejrzystości. Na ogół szlifuje się je w szlify prostokątne. Turmaliny są podatne na obróbkę.


Popularne odmiany turmalinu

Turmalin arbuzowy to turmalin dwu lub trzykolorowy, który kojarzy się  rozciętym arbuzem. Łączy w sobie kolor różowo-czerwony z zielonym, a czasem po środku znajduje się jeszcze pas bezbarwny.  Turmalin szerl z kolei to odmiana nieprzezroczysta, czarna. Najczęściej występuje jako inkluzja w krysztale górskim. Co ciekawe - zapewne z uwagi na kolorystykę - czarny szlachetny tumarlin nigdy nie zdobył zbyt wielkiej popularności.


Tags: